Biżuteria ze stali chirurgicznej – czy warto?

biżuteria ze stali chirurgicznej

Kolczyki, naszyjniki, bransoletki, pierścionki… Ilość dostępnych w sklepach ozdób może przyprawiać o zawrót głowy! Wielu miłośników stylowych dodatków najchętniej kupuje biżuterię ze stali chirurgicznej. Jakie są jej zalety i czy rzeczywiście warto się nią zainteresować?

Biżuteria ze stali chirurgicznej – co to takiego?

Stal chirurgiczna 316L stanowi jeden z najpopularniejszych materiałów do produkcji biżuterii. Nazywana jest także stalą szlachetną lub nierdzewną. To plastyczny i stosunkowo łatwy w obróbce jubilerskiej stop tytanu, chromu i niklu. Takie połączenie pozwala uzyskać wysoką estetykę akcesoriów biżuteryjnych przy jednoczesnej trwałości i odporności na korozję. Ze stali szlachetnej wykonuje się zarówno duże ozdoby, jak i niewielkie, precyzyjnie zdobione elementy. Wyprodukowana z niej biżuteria jest wytrzymała i niepodatna na zarysowania czy uszkodzenia mechaniczne. Obecność warstwy zabezpieczającej gwarantuje, że ozdoby są także odporne na promieniowanie UV. Biżuteria ze stali chirurgicznej jest przy tym znacznie tańsza niż akcesoria ze złota czy srebra. Okazuje się zatem idealnym rozwiązaniem dla osób, które lubią często zmieniać dodatki i chcą być na bieżąco z aktualnymi trendami.

biżuteria ze stali chirurgicznej

Biżuteria ze stali chirurgicznej – idealny wybór dla alergików

Wspomniane wyżej zalety to nie wszystkie powody, dla których warto kupować ozdoby ze stali 316L. W przeciwieństwie do ozdób ze złota lub srebra, stal szlachetna nie powoduje bolesnego swędzenia, wysypki, podrażnień czy zaczerwienień. Dzięki niskiej lub zerowej zawartości niklu biżuteria ze stali chirurgicznej jest doskonałym wyborem dla alergików i posiadaczy wrażliwej skóry. Wykonane z niej akcesoria są polecane także dzieciom. W salonach piercingu po przekłuciu uszu zazwyczaj zakłada się kolczyki ze stali chirurgicznej, co pozwala ograniczyć ryzyko komplikacji spowodowanych reakcją alergiczną na metal.