Na co warto zwrócić uwagę przy wyborze pierścionka zaręczynowego?

złoty pierścionek

Wybór pierścionka zaręczynowego to decyzja wiążąca się często ze stresem i nerwowym oczekiwaniem osoby, która ma zamiar oświadczyć się swojej drugiej połówce. Tymczasem podstawowe przygotowanie do procesu – poznanie gustu partnerki oraz pewność co do rozmiaru pierścionka – to już ogromna część sukcesu.

Pierścionki zaręczynowe dostępne obecnie na rynku występują w wielu różnych stylach – począwszy od prostych i skromnych, przez okazałe i wyszukane, po oryginalne, alternatywne propozycje. Do podstawowych kwestii, na które warto znać odpowiedź, należą preferencje partnerki odnośnie kruszcu i kamienia zastosowanego w danym modelu pierścionka oraz odpowiedni rozmiar biżuterii.

Kruszec i kamień

Największą popularnością wśród pierścionków zaręczynowych cieszą się modele wykonane z żółtego złota, jednak białe złoto również jest cenione. Wybór w głównej mierze zależy od tego, w jakim kolorze biżuterii partnerka czuje się najlepiej, co z kolei często wiąże się z jej typem urody – ciepłym lub chłodnym. Alternatywą dla biżuterii z białego złota jest platyna, z kolei tańszą, lecz niestety mniej trwałą i wytrzymałą opcję, stanowią oryginalne pierścionki zaręczynowe ze srebra.

Pierścionki zaręczynowe to nie tylko kosztowne diamenty. Alternatywą mogą być tańsze, lecz nie mniej efektowne i lśniące moissanity. Coraz popularniejsze stają się również wyjątkowe, przyciągające oko modele oryginalnych pierścionków zaręczynowych z kolorowymi kamieniami szlachetnymi i półszlachetnymi, między innymi:

  • fiołkowymi ametystami i różowymi spinelami
  • niebieskimi szafirami i topazami w różnych odcieniach
  • czerwonymi rubinami i granatami
  • wyjątkowymi kamieniami księżycowymi i opalami
  • zielonymi szmaragdami i turmalinami

Dobór właściwego rozmiaru

złoty pierścionek

Niemal niezawodnym sposobem na upewnienie się co do rozmiaru pierścionka zaręczynowego jest obranie za odniesienie pierścionka już posiadanego przez partnerkę, pasującego na jej palec. Warto dysponować przynajmniej średnicą obrączki o odpowiedniej wielkości, by jubiler lub złotnik był w stanie dopasować ostateczny rozmiar pierścionka. W przypadku, gdy partnerka nie posiada żadnych pierścionków pasujących na palec, na którym nosiłaby pierścionek zaręczynowy, dla pewności warto dokonać odpowiedniego pomiaru u jubilera, by uniknąć konieczności pomniejszania lub powiększania ostatecznie zakupionej biżuterii.