Ta witryna wykorzystuje pliki cookie zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz zrezygnować z zapisywania plików cookie modyfikując ustawienia przeglądarki.

Prezenty na Gwiazdkę
Prezenty Prezent dla niego, dla niej, dla każdego

Wigilia i tradycje wigilijne

Słowo "wigilia" pochodzi od łacińskiego słowa "vigilia", które oznacza czuwanie, straż nocną. W ogólnym znaczeniu wigilia to dzień przed dniem świątecznym. W Polsce określenia tego używa się głównie na nazwanie dnia poprzedzającego Boże Narodzenie oraz samej wieczerzy. Wigilia to noc wielkiej nadziei, przyjście na świat zbawiciela Jezusa Chrystusa. Z samym dniem wigilijnym oraz uroczystą wieczerzą związanych jest wiele tradycji i zwyczajów.

Wigilia i tradycje wigilijne

Tradycja wigilijna głosi, że wydarzenia tego dnia mają znaczny wpływ na to jaki będzie dla nas kolejny rok. Uważa się, że przez cały rok będziemy tacy jak w Wigilje. W ten dzień należy zachować rześkość: wstać wcześnie i umyć się w zimnej wodzie, w której powinna znajdować się srebrna moneta, aby przez następny rok pieniędzy nam nie brakło. Nie kłócić się, być uprzejmym. Nie kłaść się za dnia do łóżka, aby choroby nie ściągnąć. Niczego nie pożyczać, aby niczego nie stracić.

Tradycje wigilijne - łamanie się opłatkiem

Typowo Polską tradycją wigilijną jest łamanie się opłatkiem, które ma bardzo głąboką wymowę symboliczną. Akt ten oznacza wybaczenie win, pojednanie oraz życzenia wszelkiej pomyślności i zdrowia. Tradycja ta pochodzi z początków chrześcijaństwa, kiedy to przed każdą wieczerzą łamano się opłatkiem z domownikami. Wcześniej, wśród ludów pogańskich istniała tradycja łamania się chlebem na znak bratania i pojednania. Wiele tradycji wigilijnych wywodzi się spoza chrześcijaństwa.

Tradycje wigilijne - liczba osób i potraw

Najbardziej znaną tradycją wigilijną jest przygotowywanie na Wigilie 12 potraw, co odpowiada liczbie apostołów. Jednakże w przeszłości za szczęśliwe uważano liczby nieparzyste i przygotowywano 11, 9, 7 lub 5 potraw. Ich ilość zależała od tego jak wielki dostatek wińszowano sobie na następny rok. Zgodnie z tradycją wigilijną przy stole powinna zasiadać parzysta liczba osób, a jedno miejsce wraz z nakryciem powinno być pozostawione dla dusz naszych bliskich, którzy odeszli, a tego wieczora maja prawo nas odwiedzić. Miejsce to przenaczone jest także dla zbłąkanego wędrowca, któremu gościny w ten wieczór nie możemy odmówić.

Tradycje wigilijne - snopy zbóż i choinka

W dawnych czasach tradycja nakazywała, aby na Wigilie w kontach izb stawiano snopy żyta, pszenicy, owsa i jęczmienia. Nad stołem wieszano zaś przystrojona gałąź sosny, czubek świerku lub jemiołe. Z czasem, pod koniec XVIII wieku tradycję tą zaczęła wypierać choinka będąca symbolem życia i płodności.

Tradycje wigilijne - Szopka

Prekursorem tego zwyczaju wydaje się być św. Franciszek z Asyżu, który wybudował pierwszą symboliczną szopkę. W Polsce zwyczaj się bardzo się przyjął. Zarówno przez rękodzielników jak i w ramach mozliwości każdej rodziny budowane są szopki upamiętniające narodziny Jezusa Chrystusa. W szopkach znajduje się Święta Rodzina oraz umieszczane są liczne postaci, zwierzątka.

Tradycje wigilijne - wręczanie prezentów

Zobacz więcej:

Prezenty | Polityka prywatności

Copyright 2007 by prezenty4you.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie całości i fragmentów bez zezwolenia zabronione.

Page copy protected against web site content infringement by Copyscape