Ta witryna wykorzystuje pliki cookie zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz zrezygnować z zapisywania plików cookie modyfikując ustawienia przeglądarki.

Prezenty na Gwiazdkę
Prezenty Prezent dla niego, dla niej, dla każdego

Prezent na Gwiazdkę

Zbliżają się święta Bożego Narodzenia. To radosny czas, przeznaczony na spotkania całej rodziny, wspólną wieczerzę w wieczór wigilijny i - oczywiście - prezenty na Gwiazdkę, a także na Mikołaja. W tradycji polskiej istnieje zwyczaj, że prezenty na Gwiazdkę dostają wszyscy uczestnicy Wigilii, choćby miały one być jedynie symboliczne znaczenie. Każdy z nas przygotowuje prezenty gwiazdkowe, które składa się dyskretnie pod choinką.

Prezent na Gwiazdkę

Prezenty na Gwiazdkę są największą atrakcją dla milusińskich, ale i dorosłym upominki gwiazdkowe sprawiają wiele radości. Wieloletnia tradycja wyznacza też ścisłą kolejność wigilijnych wydarzeń. Wspólna wieczerza rozpoczyna się od dzielenia się opłatkiem. Wtedy też składamy sobie życzenia gwiazdkowe. Są to płynące z serca słowa, skierowane do najbliższych, a dotyczące pomyślności zarówno materialnej, jak i duchowej.

Prezent na Gwiazdkę

Życzenia gwiazdkowe są elementem integrującym członków rodziny, wprowadzają też świąteczny, serdeczny nastrój. Prezenty na Gwiazdkę wręcza się dopiero po wieczerzy. Na ogół jedna, wybrana osoba, bierze kolejno do ręki prezenty gwiazdkowe i odczytuje, dla kogo są przeznaczone. Towarzyszą temu śmiech, radość i pogodny nastrój, podkreślany dźwiękiem kolęd.

Wręczanie prezentów na gwiazdkę to zaledwie jedna z wielu tracycji świątecznych, z których każda jest pełna symboliki. Dlaczego mówimy "gwiazdka", "prezenty na gwiazdkę", "pierwsza gwiazdka"? Gwiazdy od zarania dziejów miały dla ludzi olbrzymie znaczenie symboliczne. W starożytności poganie wierzyli, że losy człowieka zdeterminowane są przez gwiazdę, pod którą się on urodził. W tradycji chrześcijańskiej pojawienie się pierwszej gwiazdy na niebie ma szczególne znaczenie.

Prezenty gwiazdkowe w tradycji chrześcijańskiej

Symbolizuje ona narodzenie Mesjasza Jezusa Chrystusa, który ma rządzić w światłości dnia niosąc ludziom Słowo Boże. Za gwiazdą betlejemską podążali przywitać Zbawiciela magowie ze Wschodu, następnie oddawali mu cześć i wręczali prezenty. Być może własnie ten akt wpłynął na to, że dzisiaj wręczamy dzieciom prezenty na gwiazdkę. Najsilniejszym symbolem jest jednak sama gwiazda uważana także za symbol odrodzenia. Symboliczne pojawienie się pierwszej gwiazdy na niebie w wigilijny wieczór oznacza rozpoczęcie wieczerzy, którą chcemy uczcić przyjście Pana na świat.

Historia wręczania prezentów na Gwiazdkę

W Polsce prezenty na gwiazdkę zaczęto wręczać dopiero w XIX wieku. Natomiast sama tradycja wieczerzy wigilijnej sięga co najmniej XVII wieku. Prawdopodobnie była ona kultywowana o wiele wcześniej ale nie ma na to potwierdzeń w zapiskach historycznych. W Polskiej tradycji znalazła swoje stałe miejsce w XVII wieku. Początkowo prezenty na gwiazdkę były wręczane jedynie w wyższych sferach społecznych. Z czasem zwyczaj ten przejęli mieszczanie i bogatsi chłopi. Obecnie jest to tradycja powszechnie kultywowana, a prezenty na gwiazdkę wręczane są głównie dzieciom we wszystkich rodzinach, bez względu ma status społeczny. Obecnie są dwie podstawowe formy w jakich wręcza się prezenty gwiazdkowe. Pierwsza to wizyta Świętgo Mikołaja, który po rozmowie z dzieckiem wręcza mu paczkę z prezentem. Druga forma polega na tym, że paczki leżą pod choinką, a dzieci mogą je rozpakować dopiero w trakcie lub po kolacji wigilijnej.

Jakie prezenty gwiazdkowe wybieramy dla naszych dzieci

Z największą niecierpliwością na Gwiazdkę zwykle czekają dzieci. Sami pewnie pamiętacie, że przyjście Mikołaja było kulminacyjnym momentem Wigilii, kiedy mieliście kilka lat. Dlatego najważniejszym zadaniem dorosłych są prezenty gwiazdkowe dla dzieci. Zazwyczaj to właśnie milusińscy znajdują ich pod choinką najwięcej, a w ofercie sklepów i marketów prezenty na Gwiazdkę dla dzieci zajmują poczesne miejsce. Mniejszy problem jest z maluszkami. Kocyki, nosidełka, grzechotki - to tradycyjne prezenty dla maluchów. Można także wybrać coś z ubranka, bo wiadomo, że tego nigdy za wiele. Więcej problemów mamy, żeby wybrać ciekawe prezenty na Gwiazdkę dla starszych dzieci. Wiadomo, że kilkuletni chłopcy preferują samochody, a dziewczynki lalki. Bez problemu też możemy kupić kredki czy książeczki do kolorowania. Coraz częściej jednak staramy się, aby prezenty gwiazdkowe dla dzieci były oryginalne, a także, aby rozwijały umiejętności małego człowieka. Szukamy więc ciekawych gier edukacyjnych, gier planszowych, które uczą liczyć, albo rozpoznawać kształty. Dobrą propozycją może być domino, w którym zamiast tradycyjnych kropek zastosowano obrazki ulubionych postaci z bajek. No i zawsze, niezmienną popularnością cieszą się tradycyjne prezenty na Gwiazdkę: klocki, pluszaki i przytulanki. Dla starszych dzieci możemy przewidzieć jako prezenty na Gwiazdkę łyżwy, rolki albo piłkę. Może to być również strój karnawałowy. Nie polecamy kupowania ubrania. Takie prezenty sprawiają dzieciom najmniej radości.

Zobacz więcej:

Pluszaki jako prezent na gwiazdkę

Copyright 2007 by prezenty4you.pl | Wszelkie prawa zastrzeżone | Kopiowanie całości i fragmentów bez zezwolenia zabronione

Page copy protected against web site content infringement by Copyscape